Hovedmenu  

   

Følg os på:

   

Projektstatus ultimo april

Detaljer

Hjemmesiden er blevet opdateret med lidt ny information. Vi har blandt andet lavet nogle interaktive billeder, hvor man kan se indretningen af Gymnastikkens Hus.
De kan ses her: http://www.gymnastikkenshus.dk/index.php/hvad-er-gymnastikkens-hus/indretning-af-gymnastikkens-hus

Vi arbejder på nuværende tidspunkt på at få det økonomiske fundament på plads, således at vi får de bedste muligheder for at bygge et gymnastikcenter der kan rumme de aktiviteter som vi ser indeholdt i Gymnastikkens Hus.

Vi glæder os til 1. maj hvor vi får en smagsprøve af hvordan det vil være at træne i et gymnastikcenter med fastopstillede redskaber. Fra den dato og ca. 1½ måned frem kan Nivå Gymnastikforening have redskaberne stående fremme i hallen, så der vil være minimalt slæberi! På Fritids- og Idrætsudvalgets møde d. 7. maj bliver der taget stilling til hvornår redskabsopstillingen i Holmegårdshallen bliver permanent! Vi håber meget at det bliver nu således at vi kan fokusere på at udvikle og styrke vores samarbejde med Børnehusene Kokkedal og Kokkedal Skole samt opbygge interesse for Gymnastikkens Hus. Ligeledes ser vi frem til at spare de mere end 9000 timers arbejde som vi på nuværende tidspunkt bruger på redskabsslæbning om året.

Vi vil samtidigt minde om den unikke mulighed der er for at støtte op om projektet i form af donationer der er fuldt skattefradragsberettigede! Vi planlægger fortsat at Nivå Gymnastikforening vil skulle købe mange nye redskaber og vi håber at skaffe en del af økonomi i form af donationer. Få direkte indflydelse hvad dine skattekroner skal bruge til ved at donere penge til projektet!

Læs mere om hvordan du gør her: http://www.gymnastikkenshus.dk/index.php/indsamling/donationer-via-dgi-gaveindsamling