Hovedmenu  

   

Følg os på:

   

Nivås gymnaster mangler akut springgrave

Detaljer

 

Nivå GF's formand har forfattet et læserbrev på SN.DK.
"
»I har tidligere forespurgt om mulighed for gen-booking af springområdet i Gyngemosehallen i 2015. Beklageligvis har vi ikke har mulighed for at imødekomme jeres ønske om sæsonleje i 2015-16.«
 
Denne kedelige besked har Nivå Gymnastikforening (NG) netop modtaget fra Gladsaxe Kommune. Den lokale gymnastikforening (GIF Gymnastik) har oplevet så stor medlemsfremgang efter byggeriet af Gyngemosehallen, at der ikke længere er plads til udefrakommende foreninger i Gyngemosehallen. Det er en positiv udvikling for GIF Gymnastik, men knap så god en nyhed for NG.
 
NG har siden Gyngemosehallen blev bygget tilbage i 2012 været fast bruger af faciliteten hver søndag. De mere end 100 af NG's konkurrenceaktive gymnaster har taget turen til Gladsaxe for at træne nye spring på de redskaber og springgrave, der er til rådighed i hallen. Det ser desværre ud til at være slut nu og NG har derfor en stor udfordring angående træningsfaciliteter i de kommende år, indtil Gymnastikkens Hus står færdigt i 2017.
 
Hvis der går for lang tid uden mulighed for træning på de rigtige redskaber til springgrav, risikerer vi at miste en generation af dygtige gymnaster til klubber med bedre faciliteter og det vil være en kedelig udvikling for NG, som på nuværende tidspunkt kategoriseres som en af Danmarks topklubber! Situationen er alvorlig og det er vigtigt at kommunen holder fast i, at der skal etableres et Gymnastikkens Hus. Jo før, jo bedre!
 
Jeg håber at der kan findes yderligere midler på budgettet til en fremrykning af Gymnastikkens Hus, således at byggeriet kan påbegyndes i 2016 og færdiggøres i starten af 2017. Det vil gøre, at vi "kun" skal undvære træningerne til springgrav i ca. 1½ år. Alternativerne for træning under lignende tidssvarende forhold er kørsel til f.eks. Køge Bugt eller Sorø.
 
Projektet "Gymnastikkens Hus" mangler fortsat at få tilført økonomi og NG er i samarbejde med Fredensborg Kommune ved at indhente et mere nøjagtigt overslag på hvad det koster at bygge de faciliteter, som NG har brug for. Det er vigtigt at Gymnastikkens Hus bliver bygget med plads til at rumme alle foreningens aktiviteter, så et byggeri af nye idrætsfaciliteter giver mulighed for udvikling af foreningen samt samarbejde med f.eks. Kokkedal skole og Børnehusene Kokkedal omkring gymnastikaktiviteter. Derudover glæder NG sig til ikke at halte efter resten af landets gymnastikforeninger, når det kommer til tidssvarende træningsvilkår!
"