Hovedmenu  

   

Følg os på:

   

Rundvisning i Helsinge

Detaljer

Projektgruppen var d. 30. marts på rundvisning i Helsinge Hallernes nye springcenter for at se hvordan sådan et ser ud.

Tak til Kim Fischer fra GymHelsinge der viste rundt i hallen og forklarede om sine erfaringer med byggeriet og efterfølgende brug af hallen.

Efter rundvisningen holdt projektgruppen møde for at diskutere de forskellige dispositionsforslag og en prioritering af dem. Økonomien er begrænset og behov samt ønsker er store, især fra Nivå Gymnastikforening. De tre dispositionsforslag indeholdt forskellige modeller i forhold til udnyttelse af økonomien til enten ombygning af Holmegårdshallen eller tilbygning af nyt areal.

Der arbejdes på at få arrangeret en tur til en idrætsgymnastikhal for at se hvordan idrætsgymnasternes mange forskellige redskaber ser ud og kan indrettes i en hal.